Aktualności
Polskie kino na Arbacie!
Już w kwietniu mieszkańców Moskwy tradycyjnie zabierzemy w niezapomniany rejs, którego trasę wyznaczą wyśmienite polskie produkcje filmowe, a wśród załogi znajdą się ich wybitni twórcy. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” po raz szósty, zmywając na swojej drodze utarte stereotypy i konwenanse, wpłynie do stolicy Rosji w dniach 18 - 28 kwietnia 2013 roku, a następnie przycumuje w kilkunastu rosyjskich miastach!
6. „Wisła” wystartuje 18. kwietnia na Arbacie w jednym z najstarszych kin świata - moskiewskim „Chudożestwiennym”. Ceremonię otwarcia poprowadzi aktorka Joanna Moro – odtwórczyni roli Anny German w głośnej produkcji rosyjskiej o wybitnej polskiej piosenkarce. Podczas uroczystości zaprezentowany zostanie film „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” w reżyserii Patryka Vegi. Gościem honorowym będzie uwielbiany przez naszych wschodnich sąsiadów, znakomity aktor Stanisław Mikulski.
Przez kolejne dziesięć dni mieszkańcy Moskwy tradycyjnie zapoznają się z najnowszymi polskimi filmami w ramach wiślanego Kina Konkursowego. W kluczowej sekcji Festiwalu znajdzie się m.in. zdobywca „Złotych Lwów” na 37. Gdynia Film Festival – wstrząsający dramat „W ciemności” Agnieszki Holland. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć film Waldemara Krzystka „80 milionów”, ukazujący autentyczną historię młodych działaczy Solidarności z Dolnego Śląska. W sekcji konkursowej nie zabraknie zdobywcy największej ilości tegorocznych statuetek Polskiej Akademii Filmowej - „Obławy” w reżyserii Marcina Krzyształowicza. W ramach filmów z historią w tle, zostanie zaprezentowane również „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego z nagrodzonym „Orłem” za najlepszą główną rolę męską Maciejem Stuhrem.
W Konkursie Głównym zaprezentujemy także bijący rekordy popularności obraz Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”, który opowiada o członkach legendarnej hip-hopowej grupy Paktofonika. O Nagrodę „Słonia” zawalczy „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego ze znakomitą kreacją aktorską Michała Urbaniaka – laureata „Orła” w kategorii „Odkrycie roku”. Pod ocenę rosyjskiej publiczności oddamy również debiut fabularny Filipa Marczewskiego „Bez wstydu”, który przedstawia trudną historię dwójki rodzeństwa. Wielbicielom mocnych wrażeń zaproponowany zostanie thriller z wątkiem psychologicznym „Supermarket” w reżyserii Macieja Żaka.
W festiwalowym Konkursie znajdą się dwa filmy znakomitej Małgorzaty Szumowskiej – kontrowersyjny „Sponsoring” oraz najnowszy obraz „W imię…”, opowiadający historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Sekcja konkursowa przedstawi kryminał „Uwikłanie” Jacka Bromskiego, zrealizowany na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Moskiewscy kinomani obejrzą także nowy film Jana Jakuba Kolskiego „Zabić bobra”, który zyskał pozytywne opinie na prestiżowym 47. MFF w Karlowych Warach, a odtwórca jednej z ról głównych – Eryk Lubos – wrócił do Polski z przyznawaną tam główną nagrodą aktorską. Listę tytułów konkursowych zamyka rewelacyjny obraz „Baby są jakieś inne” w reżyserii Marka Koterskiego, będącego już wcześniej inspiracją dla rosyjskich twórców. Film ze znakomitym duetem aktorskim Roberta Więckiewicza i Adama Woronowicza otworzy tym samym retrospektywę dzieł Marka Koterskiego na 6. „Wiśle”.
Najlepszemu filmowi konkursowemu Jury 6. Festiwalu „Wisła” w składzie – Wiktor Matizen, Swietłana Chochriakowa, Susanna Alperina i Leonid Pawliuczik - wręczy „Słonia” – prestiżową Nagrodę Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji.
Także Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci zaprezentuje filmy z Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych i poprowadzi dyskusję panelową: Dziennikarstwo i film jako metody pracy z młodzieżą. Od siedemnastu lat realizuje projekty społeczne z zakresu przeciwdziałania marginalizacji społecznej, wyrównywania szans edukacyjnych i życiowych, rozwoju osobistego i kulturowego dzieci i młodzieży. Podczas panelu skoncentrujemy się na prezentacji projektów dziennikarskich i filmowych traktowanych przez nas jako metoda formacyjnej pracy z młodzieżą. Opowiemy o powodach wydawania alternatywnego pisma dla młodych „Zupełnie Inny Świat”, o idei projektu „Kultura Futbolu” w ramach którego przygotowujemy filmy dokumentalne o kibicach piłkarskich, o audycjach radiowych prowadzonych wspólnie z młodzieżą i oczywiście o genezie i teraźniejszości Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. Prezentacja będzie przyczynkiem do dyskusji z obecnymi Gośćmi dotyczącej głosu młodych w społeczeństwach Polski i Rosji, ich uczestnictwa w kulturze, pasji, celów i miejsca w strukturze społecznej.
Więcej na: www.festiwalwisla.pl