Aktualności
24 listopada 2012 r. w ośrodku Kibice Razem w Warszawie prowadzonym przez Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci odbyły się rodzinne warsztaty architektoniczne. Zadaniem uczestników było stworzenie makiet swoich wymarzonych obiektów sportowych.
Prace architektoniczne poprzedziła wizyta na stadionie Polonii Warszawa. Trzydziestominutowa pogadanka na temat stadionu Polonii, historii klubu i samego obiektu, istniejących już planów przebudowy oraz Warszawy, a w szczególności terenów okalających stadion odbyła się na Trybunie Głównej. Z wysokości stanowisk dziennikarskich i komentatorskich dzieci podziwiały rozpościerającą się przed ich oczami panoramę Warszawy – zabudowania Śródmieścia, zarysy Starego Miasta i Trybunę Kamienną. Dodatkową atrakcją była możliwość śledzenia przygotowań boiska do popołudniowego meczu Ekstraklasy.
Główna część warsztatów architektonicznych odbyła się przy ul. Andersa 29. Najpierw mini-wykład i prezentacja najbardziej niezwykłych i inspirowanych naturą stadionów świata, a potem dzieci i dorośli zakasali rękawy i zabrali się do pracy. Grupa została przez prowadzące podzielona na dwie części – strefę ptaka i strefę pająka. Ptasi i pajęczy architekci dysponowali innymi materiałami budowlanymi i czerpali wzorce z wytworów swoich patronów. Teraz należało już tylko puścić wodze wyobraźni, ale dzieciom nie trzeba było tego dwa razy powtarzać. Już wkrótce ze stert gałązek, kolorowych wstążek, zasuszonych liści, linek, patyczków i kawałków gazy uczestnicy zaczęli wyczarowywać prawdziwe dzieła sztuki. Ich stadiony mieniły się wszystkimi kolorami tęczy, a technika, konsekwencja i dokładność wykonania makiet zadziwiłyby niejednego specjalistę.
Po dwóch godzinach prac biuro Kibice Razem zamieniło się w prawdziwą ekspozycję architektoniczną. Na koniec każdy artysta otrzymał możliwość zaprezentowania swojego dzieła i koncepcji. Zwieńczeniem sobotniego spotkania z architekturą było spotkanie z doktorantką Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, która młodszym i starszym opowiedziała, jak koncepcja budowania i projektowania stadionów zmieniała się na przestrzeni XX i XXI wieku.
Agata Koczowska, pracownik projektu przy ul. Andersa 29 powiedziała: Wyobraźnia i swoboda, z jaką dzieci zaangażowały się w projektowanie swojego stadionu, zaskoczyły nas i przerosły nasze oczekiwania. Takie warsztaty to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do zdobywania wiedzy na temat swojego miasta i klubu. Franciszek Rapacki, drugi pracownik Kibice Razem dodał: Zainteresowanie warsztatem jest ogromne, dlatego druga edycja zajęć odbędzie się już 15 grudnia. Mamy nadzieję, że pasja i fantazje dzieci porwą także dorosłych.