• 2018.01.09 - Zapraszamy do Centrum Młodych na ul. Inżynierską 1!
 • 2018.03 - zbliża się XI edycja Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych
 • 2018.04.29 - 23 rocznica powstania świetlicy Nasz Klub
Strony naszych
projektów:
RadioPraga.pl    Festiwal Filmów Młodzieżowych    Portal jaktoco?    Tu Praga    Praska wiatoteka    wsparcie w starcie

fot. Agata Koczowska

 12 i 13 października w ośrodku Kibice Razem Polonia Warszawa odbył się cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem „Czarni Kulturalni”. W ciągu dwóch dni w stolicy wydarzyło się naprawdę bardzo wiele – konferencja, turniej piłkarski szkół podstawowych, mecz towarzyski oraz wileński piknik.

Partnerem projektu było Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci, prowadzące Ośrodek Kibice Razem w Warszawie. „Serduszkowa” drużyna zajęła w Turnieju „Czarni Kulturalni” trzecie miejsce!

Obrady pod szyldem „Czarnych Kulturalnych” rozpoczęły się w piątek w samo południe. Zaproszeni naukowcy i praktycy, m.in. kibice realizujący projekty społeczne czy dyrektor marketingu klubu KSP Polonia, przez dwa dni dyskutowali  na temat kibicowania jako złożonego zjawiska kulturowego oraz jego wpływu na wychowanie młodzieży oraz promowania postaw obywatelskich i działań społecznikowskich. Do rozmów aktywnie włączali się przybyli na konferencje goście, którzy dzielili się z prelegentami swoimi doświadczeniami i obserwacjami ze świata sympatyków futbolu. Jak dowiedzieli się pracownicy projektu z Warszawy, w kuluarach powstały już pierwsze plany dotyczące dalszych badań i publikacji na temat środowiska kibiców w naszym kraju.

Wieczorem, dzięki inicjatywie Historyków Dumy Stolicy, nieformalnej grupy sympatyków Czarnych Koszul, ośrodek przy ulicy Andersa 29 odwiedzili potomek pierwszego prezesa KSP prof. Stanisław Gebethner oraz weteran powstania warszawskiego Juliusza Kulesza. 

Następnego dnia w ośrodku Kibice Razem dalej toczyły się obrady konferencyjne, natomiast na hali pobliskiego zespołu szkół rozgrywał się turniej piłki nożnej dla szkół podstawowych. Do udziału w piłkarskich zmaganiach zgłosiło się siedem szkół, w tym aż trzy spoza Warszawy (dwie z pobliskich miejscowości oraz jedna  z mazurskiego Pozezdrza). Rywalizacja była zacięta, a cały turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Walka o medale rozegrała się między drużyną Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci, SP nr 32 im. Małego Powstańca, SP nr 210 im. Bohaterów Pawiaka oraz drużyną z Zespołu Szkół w Pozezdrzu. Ostatecznie trzecie miejsce przypadło „Serduszku”, drugie młodym pozezdrzanom, a puchar zgarnęła popularna „Varsovia”. Medale i puchar zostały wręczone na hali na Konwiktorskiej 6. 

W tym samym czasie na dziedzińcu przed Trybuną Główną można było nabyć polonijne gadżety i to z obydwu stron granicy, prowadzone przez kibiców Polonii Warszawa i Polonii Wilno. Dodatkową atrakcją były konkursy dla dzieci, malowanie twarzy, specjalny kartonowy mur dla młodych entuzjastów grafficiarstwa oraz stoiska z litewskimi przysmakami. Swoje stoisko miało tam m.in. czasopismo Zupełnie Inny Świat prowadzone przez nasze Stowarzyszenie. 

O godzinie 18.00 rozpoczęło się najbardziej oczekiwane tego dnia wydarzenie – mecz towarzyski pomiędzy drugoligową Polonią Wilno i Polonią Warszawa. Doping przez cały mecz odbywał się w przyjacielskiej atmosferze, pomimo wyraźnej przewagi drużyny z Warszawy. W przerwie na murawę, zapowiedziane przez spikera, wkroczyły młode drużyny, które brały udział w turnieju „Czarni Kulturalni”. Medaliści otrzymali dodatkowo koszulki Polonii Warszawa z podpisami całej drużyny, a każda drużyna oryginalną piłkę Ekstraklasy. Pamiątki i nagrody rozdawali piłkarze pierwszej drużyny warszawskiej Polonii, w tym świeżo upieczony reprezentant Polski, Paweł Wszołek. Dla młodych zawodników było to tak wielkie przeżycie, że jeszcze długo nie chcieli zejść z boiska. Wszyscy z wypiekami na twarzy opuszczali stadion.  

mBank
31 1140 2004 0000 3102 7749 6095
KRS 0000163383
Wspierają nas:
 • Wspierają nas: 1
 • Wspierają nas: 2
 • Wspierają nas: 3
 • Wspierają nas: 4
 • Wspierają nas: 5
 • Wspierają nas: 6
 • Wspierają nas: 7
 • Wspierają nas: 8
 • Wspierają nas: 9
 • Wspierają nas: 10
 • Wspierają nas: 11
 • Wspierają nas: 12
 • Wspierają nas: 13
 • Wspierają nas: 14
 • Wspierają nas: 15
 • Wspierają nas: 16
 • Wspierają nas: 17
 • Wspierają nas: 18
 • Wspierają nas: 19
 • Wspierają nas: 20
 • Wspierają nas: 21
 • Wspierają nas: 22
 • Wspierają nas: 23
 • Wspierają nas: 24
 • Wspierają nas: 25
 • Wspierają nas: 26
 • Wspierają nas: 27
 • Wspierają nas: 28
 • Wspierają nas: 29
 • Wspierają nas: 30
 • Wspierają nas: 31
 • Wspierają nas: 32
 • Wspierają nas: 33
 • Wspierają nas: 34
 • Wspierają nas: 35
 • Wspierają nas: 36
 • Wspierają nas: 37
 • Wspierają nas: 38
 • Wspierają nas: 39
 • Wspierają nas: 40
 • Wspierają nas: 41
 • Wspierają nas: 42
 • Wspierają nas: 43
 • Wspierają nas: 44
 • Wspierają nas: 45
 • Wspierają nas: 46
 • Wspierają nas: 47
 • Wspierają nas: 48
 • Wspierają nas: 49
 • Wspierają nas: 50
 • Wspierają nas: 51
Serduszko na Facebook'u
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Akceptuję